Otokoç Otomotiv İkinci El Satış Müdürü Mehmet Ali Ünlü ile Söyleşi

İkinci el otomobil sektörünün kurumsallaşmış markalarından Otokoç İkinci El Satış Müdürü Mehmet Ali Ünlü'ye sorduk:

Otokoç'un ikinci el otomobil ve kiralama sektörlerindeki yeri nedir?

Otokoç olarak özellikle tek bir tüzel kişilik olarak yaptığımız satış, Türkiye'nin en çok ikinci el araç satan markası olduğumuzu gösteriyor. Kiralamadan dönen yıllık 3.000 aracı satıyoruz ve şubelerimizdeyse 5.000-6.000 adetlik satışlar yapıyoruz. Ortalamada yıllık yaklaşık 10.000 aracı Otokoç Otomotiv çatısı altında satıyoruz. Diğer markalara baktığınızda DOD'un sattığı araç yaklaşık 20.000 adetlere ulaşsa da merkez satışı yaklaşık 1.500 civarında. Bu nedenle tek tüzel kişilik olarak lideriz diyebiliriz. Otokoç olarak kiralama sektöründe büyüdüğümüz müddetçe ikinci el satışlarmdaki adetlerimiz de artacaktır. 

Bayi ağınızdan bahseder misiniz? Nasıl bir gelişim izlediniz?

Genelde araçlarımızı bayi ağı üzerinden satıyoruz. 10 farklı ilde 19 noktada faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı satışımızı İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapıyoruz. En çok yoğunlaştığımız şehirler durumundalar.

Sektörle ilgili değerlendirmenize geçersek, şu anda Türkiye'deki ikinci el sektörünün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi otomobil, doğru şekilde müşteriye servis edilirse her zaman alıcısını buluyor. İyi hizmet sunulan yerler de her zaman satışlarını sürdürür, ikinci elde kredi konusunda biraz sıkıntı var. Daha doğrusu bankalar kredi vermekte biraz temkinli davranıyorlar. 

Biz Otokoç Otomotiv olarak şu andaki piyasada otomobille ilgilenen ve alım-satım yapmak isteyen müşteri oranından memnunuz diyebiliriz. Son dönemde Otokoç'un ikinci el sektörüne yaptığı yatırımları duyuyoruz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?

Yeni bir sistem uyguluyoruz. Öncelikle aracın müşteriden alınıp analiz edilmesi, ekspertizi, daha sonra nasıl sergileneceği, satışa nasıl sunulacağı ve satıştan sonra müşteri memnuniyetini ölçen bir sistem geliştirdik. Türkiye'deki ve dünyadaki örnekleri inceledik, şirket içindeki dinamiklere uygun bir sistem geliştirdik. Finansman ve kredilendirmede her şubemizde 0 faiz ve garanti kapsamını uygulamaya koyduk. 

Tüketicilerin sizi tercih etmesi için neler yapıyorsunuz? Tüketiciye ne tür avantajlar sunuyorsunuz?

Bizi rakiplerimizden ayıracak en önemli özelliğimiz, hem O otomobilde hem de ikinci el otomobilde Türkiye'nin en çok araç satan şirketiyiz. Perakende tecrübemizin yanında araç ve model çeşitliliğimiz var. Birçok firmada bu kadar çok model ve marka bulunmuyor. Tüketiciler oldukça geniş bir ürün yelpazesinde tercihlerine uygun otomobilleri bizden temin edebilirler. Filomuzda premium segmentten dahi otomobiller bulunuyor. Sattığımız araçların yüzde 70'lik oranı Ford ve Fiat modelleri oluşturuyor. Tüketicilerin bize güvenmesi için her zaman aracın bilgisini sunuyoruz. Müşterinin kafasında soru işaretlerinin oluşmasını önlemeye çalışıyoruz. Aracın garanti süresini uzatıyoruz ve sertifika veriyoruz. 

Bu garanti kapsamı Avrupa'da uygulanan bir konu. Türkiye'deki durum nedir? 

Avrupa'nın birçok ülkesinde ikinci el otomobiller garanti sertifikasıyla veriliyor ve bu uygulama zorunlu. Şu anda ülkemizde böyle bir mecburiyet yok fakat kurumsal şirketler geliştikçe ve AB'ye uyum sürecinde bu süreç hızlanacaktır. Müşteri talep edecek, müşteri zorlayacak ki bu sistem gelişecek. Önce müşterilerin garanti sistemine alışması gerekiyor. 

Rakamsal olarak baktığımızda Otokoç'un satış rakamları ve hedefleri nelerdir?

Hem kalite hem karlılık anlamında kendimizi geliştirdik. 2007 yılını 5.200 adetle kapattık. 2008 yılı satış beklentimiz 6.700. 2008 yılı Ekim ayında bir önceki yıla oranla yüzde 10'luk bir artış yakaladık. Kriz döneminde satışlarımızı arttırdık. Filo kiralamada yaklaşık 10.000 aracımız var her yıl 3.000 aracı yeniliyoruz. Mevcut ekonomik kriz ikinci el otomobil piyasasını ve sizi nasıl etkiledi? Şu anda çok etkilendiğimizi söyleyemeyiz. Otokoç Otomotiv olarak Eylül ve Ekim aylarında satışlarımızı yüzde 15 oranında arttıracağımızı söyleyebilirim. 2008 için her şey 2007 yılına oranla daha olumlu gidiyordu, dövizdeki artışta çok daha anormal bir durum olmazsa Kasım ayını da Ekim ayından daha iyi geçireceğimizi tahmin ediyorum.

ÖTV indirimi beklentisiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? 

ÖTV indirimi söylenti ve beklenti yaratmadan uygulanmalı. Tüm otomotivciler tarafından böyle bir söylentinin çıkmış olması iyi gözükmüyor. Kurlarda bir normalleşme olduğu müddetçe planlamalarda bir sıkıntının olmayacağı düşüncesindeyiz.

Tüketicilerin kurumsal ikinci el markalarıyla tanışma süreci nasıl oluyor?

Bu bir deneme yanılma işi. Genelde tüketici bir otomobil alıyor ve ondan ağzı yanıyor daha sonraki otomobillerde daha çok güvenebileceği yerlere yöneliyor.

Yaklaşık 8 yıldır otomotiv sektöründe olan Mehmet Ali Ünlü, daha önce 0 km otomobil bölge şefi olarak Volkswagen'de görev yaptı. Kredi finansmanı ve filo kiralama sektöründe de çeşitli pozisyonlarda çalışan Ünlü, Otokoç'un yeni yapılandırılmasında aktif rol oynadı. Ünlü, halen yeni sistemin oluşturulması ve geliştirilmesi çalışmalarında görev yapıyor. 2007 yılında Otokoç'taki görevine başlayan Ünlü, 33 yaşında. Ünlü, Otokoç olarak şu ana kadar krizden etkilenmediklerini söyledi. Otokoç, ikinci el satış, kiralama ve finansman hizmetleriyle tüketicilere uygun alternatifler sunuyor.

Kaynak : Oto Haber